top of page
  • Zdjęcie autoraMagdalena Buda

Dlaczego projektowanie UX powinno być Twoim priorytetem?

Początków UX (User Experience) niektórzy doszukują się już w XV wieku. Jednak za ojca projektowania zorientowanego na użytkowników oficjalnie uznaje się Dona Normana, amerykańskiego badacza, psychologa poznawczego i specjalistę w dziedzinie interakcji człowiek-komputer, który w 1995 roku dołączył do firmy Apple, aby wykorzystać swoją wiedzę w projektowaniu produktów sygnowanych nadgryzionym jabłkiem. To on zwrócił uwagę, że poza funkcjonalnością bardzo ważne są też emocje, które towarzyszą użytkownikom w każdym punkcie styku z produktem. Bo UX to właśnie emocje - radość, przyjemność, łatwość korzystania, intuicyjność. Żeby zaprojektować go, trzeba najpierw poznać potrzeby i charakterystykę odbiorców.


Co to znaczy "dobry UX"?


Myśląc o dobrym User Experience musimy wziąć pod uwagę trzy płaszczyzny:

  • produkt – funkcjonalność jaką oferuje,

  • ludzi – ich motywację, potrzeby, wiedzę,

  • kontekst użycia – sytuacja, mobilność, częstotliwość.

Warto uświadomić sobie, że odczucia z używania tego samego produktu mogą zmieniać się w zależności od osoby, która z niego korzysta, czy też sytuacji, w której się znajduje. Nie wszystkie produkty są uniwersalne, dlatego tak ważne jest spojrzenie na sprawę z szerszej perspektywy i wzięcie jej pod uwagę w fazie projektowania.


- Projektowanie doświadczeń – bo tak można określić UX – to bardzo złożony i wieloetapowy proces, który wymaga między obszarowej wiedzy i dużej wyobraźni. – mówi Nicole Myśliwiec z zespołu Octark. Zawsze wychodzimy od odbiorcy do produktu, nigdy odwrotnie, co jest zupełnym zaprzeczeniem dominującego jeszcze jakiś czas temu podejścia stawiającego produkt w centrum uwagi. Jednocześnie to bardzo ciekawe zagadnienie, które pozwala na głębsze zrozumienie aspektów psychologicznych związanych z konsumowaniem i zachowaniem użytkowników na rynku.


Potrzebujesz wsparcia w zaprojektowaniu aplikacji, która będzie na Ciebie zarabiać? Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.


Na czym polega projektowanie UX?


Projektowanie UX bywa często mylone z designem, wyglądem produktu końcowego, podczas kiedy jest to dziedzina nieporównywalnie bardziej złożona. Przydatna jest, wykorzystywana czasem w tym kontekście, metafora góry lodowej. Design i opakowanie to tylko jej czubek. Pod powierzchnią wody znajdują się badania, prototypowanie, strategia, poprawki, wywiady i konsultacje.

  • Po co projektujemy dane rozwiązanie?

  • Komu ma służyć?

  • W jaki sposób może ułatwić życie użytkownikom?

  • Jak je zbudować, aby było jak najłatwiejsze w obsłudze?

- To tylko niektóre z szeregu pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć podczas projektowania zorientowanego na użytkowników. Wymaga to holistycznego podejścia do projektu informatycznego i specjalistycznej wiedzy w wielu dziedzinach – od umiejętności technicznych, przez znajomość charakterystyki grupy docelowej, po biegłość w przeprowadzaniu badań. – mówi Ania Sobeczek, nasz UX Designer.


Cechy dobrego UX designu

 

Można wymienić szereg cech – użyteczny, pożądany, dostępny, etc. Jednak to bez czego nie można się obejść to hierarchia potrzeb użytkownika, którą musimy się kierować.


- Chcąc zadbać o pozytywne odczucia związane z naszym produktem musimy wyjść od kwestii podstawowych – zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności, upewnienia się, że produkt jest niezawodny i użyteczny. Dopiero wtedy możemy zacząć projektować dodatki, które mają sprawić użytkownikowi przyjemność.


Przykład? Jeżeli telefon umożliwi użytkownikowi robienie zdjęć o wyjątkowo dobrej jakości, ale nie będzie miał funkcji wysyłania SMSów, albo będzie wyłączał się w losowo wybranych momentach, to istnieje duże niebezpieczeństwo, że ogół emocji z nim związanych będzie negatywny.


Dlaczego dobry UX jest potrzebny?


Odpowiedzi na to pytanie można udzielić wykorzystując dwie perspektywy. Z perspektywy firmy dobrze zaprojektowany produkt może generować mniejsze koszty obsługi, np. nawigacja po intuicyjnie zbudowanym sklepie internetowym nie sprawia użytkownikom problemów, dlatego nie mają potrzeby korzystania z pomocy telefonicznej. Mniejsze obłożenie call center to niższe koszty dla firmy. Brak dbałości o dobry UX może skutkować również realnymi stratami w postaci użytkowników rezygnujących z dalszej nawigacji i opuszczających nieintuicyjną stronę przechodząc na witryny konkurencji. Przebudowa nieefektywnej aplikacji zawsze łączy się z kosztami, a niejednokrotnie bardziej optymalną kosztowo opcją jest zaangażowanie UX Designera już na początku projektowania.


Z perspektywy użytkownika intuicyjna obsługa to mniejsza frustracja. W związku z tym cały proces tworzenia UX zaczynamy od znalezienia obszarów, które generują jej najwięcej, a następnie przechodzimy do wprowadzania zmian i „niwelowania bólu”. Przesycenie rynku i zalew produktów, który otacza nas z każdej strony stawia bardzo wysoką poprzeczkę dla dostawców. Klient nie będzie mógł złożyć zamówienia w Twoim sklepie internetowym zamówienia bez rejestracji? Jest spore ryzyko, że po prostu go stracisz. Aplikacja nie działa na system iOS? Właśnie zabierasz sobie okazję do pozyskania ogromnej rzeszy użytkowników.


- Trendem, który obserwujemy jest międzykanałowość. Obecnie w Polsce 57% udziału w rynku przypada telefonom komórkowym, 42% to desktop, pozostały 1% reprezentują tablety. Sami z doświadczenia wiemy jak dużą rolę w codziennym życiu odgrywa mobile, dlatego przykładamy ogromną wagę, aby wszystkie aplikacje były równie responsywne na wszystkich dostępnych urządzeniach. 


Ostatnie wydarzenia i przeniesienie większości dziedzin życia do świata online nie ułatwiają sytuacji. Konkurencja jest coraz większa, a wymagania użytkowników coraz bardziej wyśrubowane, dlatego tak ważne jest zrozumienie i postawienie w centrum uwagi ich potrzeb.
47 wyświetleń

Comments


bottom of page