top of page
  • Zdjęcie autoraMagdalena Buda

Czy DevOps to rozwiązanie wyłącznie dla dużych firm? Fakty i mity DevOps 

Czy wiesz, czym jest DevOps i dlaczego zawód inżyniera DevOps stał się tak popularny? A może zastanawiasz się czy wprowadzane na rynek innowacje są opłacalne wyłącznie w dużych firmach? Rozpowszechnianie nowoczesnych technologii i rywalizacja w tworzeniu nowych koncepcji informatycznych prowadzi do ogromnej ilości informacji, które często są trudne do zweryfikowania lub odrzucenia. A jak dobrze wiemy… kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. 


Wraz z szybkim rozwojem i rozpowszechnieniem technologii pojawia się również wiele faktów i mitów, które prowadzą do dezinformacji i nieporozumień. W poniższym artykule skupimy się na najczęściej powtarzających się opiniach na temat metodyki DevOps i zweryfikujemy ich prawdziwość.  


Fakty i mity DevOps #1 

DevOps to rozwiązanie wyłącznie dla dużych firm. 


MIT! Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że DevOps jest bardziej odpowiedni dla dużych firm ze względu na złożone struktury, procesy i wolumeny projektów, w rzeczywistości może być również stosowany w mniejszych firmach bez względu na branże.  


Fakty i mity DevOps #2 

DevOps zastępuje pracowników działu Developmentu i działu Operacji. 


MIT! DevOps skupia się na eliminacji barier między zespołami programistycznymi i operacyjnymi, promuje kulturę zaufania, dzielenia się odpowiedzialnością i wspólnego dążenia do celów biznesowych. Nie ma za zadanie zastąpienia pracowników działu Developmentu i działu Operacji ani powodowania zwolnień w firmach. 


Fakty i mity DevOps #3 

Wdrożenie DevOps wymaga stosowania Agile. 

 

MIT! Wdrożenie DevOps nie wymaga stosowania Agile. Założenia obu rozwiązań mogą się wzajemnie uzupełniać w organizacji, jednak mogą również działać zupełnie niezależnie. Oba podejścia zalecają stosowanie narzędzi i automatyzacji w celu usprawnienia procesów - jednak DevOps kładzie większy nacisk na automatyzację wdrażania, testowania i monitorowania, aby zapewnić ciągłość dostarczania oprogramowania. 


Fakty i mity DevOps #4 

Automatyzacja i robotyzacja procesów to główne zadania DevOps. 


MIT! Chociaż automatyzacja jest jednym z podstawowych założeń DevOps, eksperci nie skupiają się wyłącznie na automatyzacji i robotyzacji. DevOps koncentruje się na ograniczeniu procedur, poprawie komunikacji oraz szybkim i wydajnym dostarczaniu wysokiej jakości oprogramowania. Jedną z technik wykorzystywanych przez ekspertów DevOps do osiągnięcia tych celów może być właśnie automatyzacja. 


Fakty i mity DevOps #5 

Opanowanie zadań wykonywanych przez DevOps jest proste.  


MIT! Umiejętności DevOps nie można opanować w ciągu jednego dnia. Zbudowanie bagażu doświadczeń, zdobycie pożądanych kompetencji i osiągnięcie samodzielności w codziennej pracy wymaga miesięcy, a czasem nawet lat praktyki.   Fakty i mity DevOps #6 

DevOps rozwiąże wszystkie problemy w firmie. 


MIT! Powszechnym błędem jest przekonanie, że wdrożenie praktyki DevOps w organizacji pozwoli rozwiązać wszystkie problemy i umożliwi likwidację tzw. "wąskich gardeł" w obszarach infrastruktury IT. I chociaż faktycznie DevOps może przynieść wiele korzyści i rozwiązać trudności związane z wytwarzaniem oprogramowania, nie jest rozwiązaniem, które automatycznie eliminuje wszelkie problemy w obszarach związanych z programowaniem. 


Mity powstające wokół metodyki DevOps wynikające często z niewiedzy i braku weryfikacji informacji powodują, że niejednokrotnie klienci obawiają się wypróbowania jej w swoich organizacjach. Niesłusznie! Skutecznie zastosowana potrafi przynieść nie tylko korzyści w postaci zwiększonej efektywności, ale również redukcji kosztów tak istotnej dla większości firm walczących o pozycję lidera w branży.  
48 wyświetleń

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page